podstawa

widzisz musiałbym zacząć od podstaw a nie chce mi się, bo za dużo pisania,
to może najpierw poszukaj w sieci - już Ci podałem jedno źródło, mogę Ci podać drugie a jest nim poradnik projektanta - ile wat można uzyskać z 1 m2 gruntu w zależności od jego rodzaju,
a później czytaj dużo o doborze dolnego źródła i może zrozumiesz, że się mylisz,
kwestią wtórną jest ilość rury, której jak będziesz miał za mało na potrzebnej powierzchni gruntu, to nie uzyskasz potrzebnej Ci ilości ciepła i w niekorzystnych warunkach możesz zamrozić dolne źródło,
a jak będziesz miał jej za dużo to tylko generujesz koszty płacąc za niepotrzebne opory przepływu co znacząco obniża COP. 1. Ilość energii w gruncie jak sam wiesz jest o jakiejś wartości, taka sama niezależnie od rodzaju i ilości rur wsadzonych w dziury 1) Jak widze tu sie wkoncu zgadzamy (o to kruszymy kopie)
2) Blad. Wyciagnie tyle samo, tylko w odpowiednio dluzszym czasie.A co, przy wiekszej mocy PCi wstawionej do kotlowni wzrosnie mu automatycznie zapotrzebowanie energetyczne domu, ze musi zrobic wieksze DZ? Domek zrzuci izlolacje ze scian, czy jak?
No wlasnie tego jakos nie moge zalapac?
3) Jesli do DZ bedzie podlaczone urzadzenie o takiej samej MOCY w obu przypadkach - zgoda. Ale dlaczego do kolektora o mniejszej mocy mamy podpinac urzadzenie takie samo jak do tego o wiekszej. Nielogiczne. Mniejsza moc DZ wymaga mniejszej mocy pompy i dluzszej jej pracy.
4. Znowu to samo co w punkiec 3. Zakladasz taka sama moc urzadzenia. No bo czas zaczac pisac precyzyjnie kiedy chdzi o moc a kiedy i ilosc energii. Od profesjonalistow bym jednak tego wymagal. Jak uzytkownik napisze, ze zuzyl 1500kW w sezonie, to nic, ale fachman juz tak nie moze "uproscic".
2.  sposób wyciągnie mniej energii z gruntu, ale TAK SAMO NAGRZEJE CHAŁUPĘ.
3. Dlaczego? Bo DZ będzie pracowało na większej delcie  klimatyzacja Warszawa - będzie większa różnica między średnią temperaturą nośnika (glikolu) a średnią temperaturą gruntu. Sprawa dotyczyla dlugosci rury w odwiertach kontra dlugosc rury w kolektorze poziomym. Po tym jak "poprawiles" Liwka co do jej dlugosci. Nigdzie nie bylo mocy o mocy urzadzenia, Rzowazalismy to w kontekscie zapotrzebowaniu na cieplo.
Konkretnie: Czy wystarczy zakopac jako DZ liniowe rure o dlugosci 2x wiekszej niz odwierty, czy 4x wiekszej jak sugerowales. Typowa gałąź ma moc chłodniczą 1,5 kW, przepływ ~0,25 m3/h, 150 m rury średnicy 32 mm z PE i leży w wykopie 1,2 m – 1,8 m głębokim, szerokim na ok. 1,8 m, a długim na ok. 20 m. Podobną moc uzyskać można, układając liniowo ok. 130 m rury co ~40 cm jedna od drugiej. Oczywiście to tylko jakieś porównanie jednego z drugim i do tego trzeba by odnieść rodzaj gruntu.
Ja zakładałem między środkami pętli koło 5m, ale zależy ile masz miejsca na działce, jeśli mało, to nie masz wyjścia imusisz zagęścić, ale poniżej 4m pomiędzy środkami pętli bym nie schodził.
4. Powyższe oznacza pracę PC z niższą efektywnością (mniej % energii z gruntu, więcej % energii z sieci el.
jednorurowy kolektor pionowym z teleportacyjną końcówką do bezprzewodowej transmisji glikolu na powierzchnię będzie działał tak samo dobrze jak "tradycyjny" klimatyzacjapolska.pl   odwiert z 2-ma rurami będzie zależało co jest rzeczywistą barierą - przewodność cieplna gruntu, czy przewodność cieplna ścianki rury, a tego do końca nie wiemy jak to jest przy krótkich rurach (omawiane 2x100m dla pc o mocy X?kW) - trzeba by to policzyć lub znaleźć wyniki cudzych obliczeń. Na pewno istnieje jakaś progowa długość rury, gdzie barierą będzie przewodność cieplna jej ścianki, ale jaka to długość, tego na razie nie wiemy - może ktoś policzy ?. Tak, to tylko pusta dyskusja. Z drugiej strony trudno będzie wykonać taką bezprzewodową końcówkę, więc robi się z tego kolejna akademicka dyskusja.
Odnośnie transportu ciepła, to przepływ ma takie znaczenie, że czym większy, tym więcej ciepła zaabsorbuje rura, bo będzie miała bardziej jednolitą temperaturę. Przy małym przepływie część rury będzie miała temperaturę gruntu, więc nie będzie pobierać z gruntu ciepła.
Jeszcze coś wymaga ode mnie wyjaśnienia?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

skuteczne

nieruchomości

kopać