skuteczne

Zwiększanie izolacji budynku jest tylko do tego momentu sensowne, kiedy koszt tej izolacji zamortyzuje się po 10 latach. Dzisiejsze izolowanie domów od zewnątrz "na siłę", bo tak trzeba, przynosi więcej szkód niż pożytku. Skuteczna izolacja zewnętrzna musi być połączona z izolacją fundamentów i dachu.
Inaczej to nie ma sensu. Czy ktoś kiedyś widział otwarty termos trzymający ciepło?
Jeżeli mieszka się w budynku zasilanym w energię centralnie, a rozliczenie kosztów ogrzewania można oszacować na podstawie wskazań liczników zużycia ciepła zamontowanych na kaloryferach, to jedyną opcją jest doizolowanie mieszkania od wewnątrz.. , największe straty ciepłą przy identycznych izolacja są do gruntu. W następnej kolejności jest wentylacja. Nie ma najmniejszego sensu przyklejanie izolacji do ścian w nieszczelnym domu ( z wentylacją grawitacyjną ) Termorenowację zaczynamy zawsze od wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i izolacji od gruntu. Przyklejanie styropianu do ściany, świadczy o kompletnym braku wiedzy z zakresy termodynamiki czy izolowania. Co jest pasywne w domu pasywnym? Ogrzewanie ponieważ dom pasywny ogrzewa się sam: poprzez wewnętrzne zyski cieplne dom pasywny potrzebuje tylko minimalne, dodatkowe ocieplenie w dniach, kiedy temperatura spada znacznie poniżej minusa. Warunkiem do tego, żeby tak się stało jest doskonałe ocieplenie domu i efektywny odzyski ciepła. Ciepło zostaje w domu i nie musi być aktywnie doprowadzane z zewnątrz.

Dlatego dom pasywny musi być szczelny. Wymiana powietrza przez nieszczelności nie jest optymalnym rozwiązaniem i nie wystarcza, żeby otrzymać odpowiednia jakość powierza wewnątrz. Dlatego w normalnym domu ciągle musimy otwierać okna i w ten sposób uzyskiwać świeże powietrze, tracąc w ten sposób ogromne ilości ciepła. W domu pasywnym oddychają tylko mieszkańcy domu oraz płuca tego domu, czyli rekuperator.

Dom pasywny potrzebuje bardzo mało energii do ogrzania (ok 10 razy mniej niż każdy inny dom), ale teoretycznie można zastosować każdy, również tradycyjny system ogrzewania wykorzystując jakikolwiek nośnik energii. Ale ponieważ wymagania wobec systemu ogrzewania domu są tak niskie, to nie opłaca się angażować sporych pieniędzy w grzejniki, systemy sterowania.

W klasycznym domu pasywnym powinno się dostarczyć minimalne niezbędne ciepło do ogrzania tylko i wyłącznie poprzez powietrze wentylacyjne, które powinno być w krytycznych dniach lekko dogrzane. Zapotrzebowanie energii na ogrzanie domu pasywnego jest zdecydowanie mniejsze niż zapotrzebowanie energii do ogrzania ciepłej wody, która tak czy owak musi być wodzie dostarczona. Ogrzanie domu jest produktem ubocznym w stosunku do niezbędnego ogrzania wody.

Oprócz tego klasycznego rozwiązania stosuje się bardzo wiele rozwiązań pośrednich lub kombinowanych. Wszystko co jest ekologiczne to znaczy panele solarne, różnego rodzaju pompy ciepła, wysokosprawnościowe kondensacyjne piece gazowe, buforowanie ciepła, kominki z płaszczem wodnym, kominki na pelety jest jak najbardziej pożądane w domu pasywnym.

Można także bez problemu ogrzać dom pasywny kotłem gazowym, jednakże gaz ziemny jest źródłem nieodnawialnym i emitującym CO2. Pompy ciepła oraz panele solarne bez wątpienia są rozwiązaniem ekologicznym, ale wcale nie muszą być zastosowane w domu pasywnym. Często o zastosowaniu danego źródła lub nośnika energii decyduje rachunek ekonomiczny lub/i upodobania inwestora.
Szkoda, że w Polsce żadna uczelnia nie kształci w tej dziedzinie. Pierwsze próby nauki o izolowaniu prowadzi prof Robert Wójcik z UWM i wielka chwała mu za to.
Natomiast po politechnikach gdzie  wentylacja Warszawa  są wydziały ogrzewania - w temacie izolowania absolwenci są "mniej niż zero"
Dom izolowany zużywa mniej niż 30kWh/m2 - wszystko powyżej to ciemnota nie wiedza.
Naprawdę niewielu absolwentów dziś wie, że nr1 podłoga 2 wentylacja a ściany.... można sobie darować, od zewnątrz to nawet pogorszy sprawę.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby się odłączenie od wspólnego ogrzewania i założenie własnego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

nieruchomości

kopać